Rodzaje nieruchomości

0
244
Rate this post

W polskim prawie wyróżnia się trzy rodzaje nieruchomości. Chodzi o nieruchomości gruntowe, budynkowe oraz części budynków, które często nazywane są także nieruchomościami lokalowymi.
W celu ustalenia stanu prawnego nieruchomości prowadzi się księgi wieczyste, będące specjalnym rodzajem rejestru, który przedstawia prawny stan nieruchomości, czyli pozwala ustalić komu oraz jakie prawa do niej przysługują.
Podstawowym rodzajem nieruchomości są nieruchomości gruntowe, którymi są części powierzchni ziemskiej będące odrębnym przedmiotem własności. Częściami składowymi takiej nieruchomości są także związane z nią budynki, różnorodne urządzenia oraz rośliny znajdujące się na jej terenie.
W praktyce rynkowej wyróżniane są także nieruchomości mieszkaniowe, które służą gospodarstwom domowym oraz nieruchomości komercyjne wykorzystywane na działalność gospodarczą. W dzisiejszych czasach, w dobie rozwoju kraju, firmy nieustannie poszukują jak najbardziej atrakcyjnych nieruchomości, które będą służyły na przykład jako siedziba firmy. Najdroższe są oczywiście nieruchomości znajdujące się w najważniejszych miastach Polski, gdzie w imponującym tempie rozwija się chociażby gospodarka.
Dużym zainteresowaniem cieszą się także mieszkania, których poszukują dzisiaj osoby praktycznie w każdym wieku. W okresie roku akademickiego mieszkań do wynajęcia poszukują bardzo często także studenci, którzy w ten sposób chcą się niejako zadomowić w nowym mieście.