Wyzysk-najwyższą formą bogactwa

0
217
Rate this post

Starożytny Egipt od zawsze fascynował badaczy. Archeolodzy chcieli poznać fenomen piramid. Te monstrualne budowle fascynowały ich i przerażały jednocześnie. W końcu to tak naprawdę miejsce pochówku możnych faraonów. Panów starożytnego świata, którzy jednym skinieniem ręki decydowali o życiu, bądź śmierci setki tysięcy ludzi.

Zresztą powstały one z niewolniczej pracy rąk ludzkich. Niewykształceni, ciemni robotnicy, byli tylko trybikiem w machinie wyzysku. Na ich trudzie przy budowie kolosalnych budynków najwięcej skorzystały wysoko postawione grupy społeczne Egiptu i kapłani. Biedni ludzie, którzy nie pochodzili z zamożnych rodzin, musieli pracować w pocie czoła.

Przy czterdziestostopniowym upale na pewno nie chcieli wypruwać sobie żył. Nie mieli jednak wyjścia. Za nieposłuszeństwo zostali ukarani chłostą przez zarządców budowy. O tym dzisiaj się jednak nie wspomina. Obecnie turystyka do krajów egipskich rozkwita. Miło jest zrobić sobie fotkę na tle piramid czy pojeździć na wielbłądzie. To taka miejscowa atrakcja.