„Tiry na Tory”, a transport ciężarowy w praktyce

1
290
Rate this post

W związku z zagrożeniami jakie niesie za sobą transport ciężarowy kilka lat temu rozpoczęła się akcja społeczna o nazwie „Tiry na Tory” mająca skłonić przewoźników do korzystania z transportu kolejowego w celu przewiezienia ładunku.

Zgodnie z tym założeniem ciągniki miały dojeżdżać osobno do najbliższej większej magistrali kolejowej, do której koleją dojeżdżałyby naczepy. A więc sam zestaw jechał by tylko krótki odcinek ze stacji kolejowej do miejsca docelowego.

Zwolennicy tej teorii nie stwierdzają, że motoryzacja jako taka jest zła. Wytykają jedynie uzasadnione przykłady, w których transport ciężarowy powoduje zagrożenia dla życia i zdrowia oraz zniszczenia związane z ciężarem ładunków czy też emisją spalin.

Dylemat ten jest o tyle trudny do rozwiązania, że Polska kolej nie jest przystosowana do tego typu transportu, ani też nie kwapi się takiego przystosowania przeprowadzić. Wiązałoby się to oczywiście z kosztami zakupów nowych składów kolejowych, a przecież zyski z takiego transportu byłyby stosunkowo niskie.

1 KOMENTARZ

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.