Chore rośliny doniczkowe

0
175
Rate this post

Czasami zauważamy, że z naszymi roślinami doniczkowymi dzieje niecoś niedobrego: na liściach pokazują się jakieś plamy (czasami liście żółkną i opadają) a czasami koło ziemi w doniczce widać jakieś muszki podobne do muszki owocówki?są to szkodniki, których możemy pozbyć się domowymi sposobami bez użycia pestycydu w aerozolu, (bo to i trucizna i pojemnik to koszt około 15 zł a użyjemy go raz, góra dwa razy i trafi on do szafki nieużyteczny).
Roztwór szarego mydła (dwie łyżki startego na tarce mydła rozpuszczone w 1 litrze letniej wody) możemy wlać do rozpylacza i opryskiwać rośliny, gdy pojawią się na nich mszyce, przędziorki czy tarczniki.
Innym sposobem jest napar z piołunu (10 g ziela zalany 1 litrem wrzątku) także stosowany do opryskiwania roślin i niszczy on zwykle wszystkie szkodniki.
Choroby grzybowe takie jak plamistość liści, rdzę i mączniaka zlikwiduje preparat zrobiony z dwóch zmiażdżonych ząbków czosnku zalanych pół litrem wody i zostawionym na noc, aby woda nabrała czosnkowego smaku i zapachu.