Zarys historii motoryzacji
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

Za absolutny początek tej dziedziny techniki można uznać wynalezienie koła. Wydarzenie to dokonało się około czterech tysięcy lat przed naszą erą. Dzięki temu możliwe stało się dla człowieka poruszanie się za pomocą pojazdów kołowych.
Tak zaczęła się motoryzacja. Początkowo oczywiście wozy były zasilane wyłącznie siłą zwierząt. Pierwsze pojazdy, w których formą energii była para pojawiły się dopiero w osiemnastym wieku. Pomysł ten bardzo szybko został zapomniany. Reaktywacja nastąpiła w roku 1801. Trzy lata później prototypowy samochód przejechał ponad 150 km i zabrał ze sobą kilku pasażerów. Niestety, ten projekt nie odniósł najmniejszego nawet finansowego sukcesu.
Momentem przełomowym w historii motoryzacji okazało się wynalezienie pojazdu spalinowego przez Siegfrieda Marcusa. Miało to miejsce w roku 1875. Już dziewiętnaście lat później we Francji odbyły się pierwsze w historii świata wyścigi samochodowe. W 1897 roku Warszawa zaczyna wydawać prawa jazdy. Tak pokrótce przedstawia się historia motoryzacji w skali historii ludzkości.