Spółka cywilna – na czym polega?
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

Spółka cywilna to wbrew powszechnemu mniemaniu nie rodzaj podmiotu gospodarczego, a typ umowy zawartej między dwoma wspólnikami. Spółka cywilna nie może być wpisana do ewidencji działalności gospodarczej, jako niezależna firma, dlatego też zawiera się ją pomiędzy dwoma osobami zakładającymi osobne działalności gospodarcze. Po prostu te osoby muszą przy rejestrowaniu działalności zaznaczyć we wniosku, że będą je prowadzić w formie spółki cywilnej. Taki krok ma szereg zalet, ale też i kilka poważnych wad, wobec czego powinien być dobrze przemyślany – spółka cywilna wiąże się z wielką odpowiedzialnością, gdyż za skutki jej działalności obaj wspólnicy odpowiadają całym swoim mieniem. Oznacza to, że lepiej dobrze wybrać wspólnika i patrzeć mu na ręce, a także samemu być fair, gdyż w spółce odpowiada się nie tylko za siebie, ale też w tym samym stopniu – za wspólnika. Taki biznes może się jednak opłacać, oto dlaczego anonserek – środki na potencję:

Umowa spółki cywilnej dopuszcza bardzo dużą dowolność, więc może być dobrze dopasowana do potrzeb wspólników.
W zależności od działalności, spółka cywilna może być opodatkowana w każdej możliwej formie.
Prostota działania spółki sprawia, że jest to świetne rozwiązanie dla działalności niewielkiego rozmiaru.
Równie łatwo co zawiązać, jest spółkę rozwiązać.

Jeśli zaś chodzi o wady tego rodzaju spółki, to są one dość istotne z administracyjnego punktu widzenia:

Obaj wspólnicy muszą zarejestrować się osobno, a w nazwie firmy muszą widnieć nazwiska ich obu.
Wkrótce prawdopodobnie zniknie z polskiego prawa forma spółki cywilnej. Nie jest to bowiem forma używana i uznawana w innych krajach Unii Europejskiej.

Kto odpowiada za błędy?

Najważniejsze jednak jest to, że za błędy odpowiadają obaj wspólnicy – całym swoim majątkiem.

Jeśli zaś chodzi to tryb rozwiązania spółki cywilnej, to jest to bajecznie proste. Na żądanie jednego ze wspólników, oczywiście z ważnych powodów, sąd może rozwiązać spółkę. Spółka zostaje też rozwiązana z dniem ogłoszenia upadłości przez jednego ze wspólników. Po rozwiązaniu spółki wchodzą do gry przepisy o współwłasności w częściach ułamkowych. Po spłacie ewentualnych długów, wspólnicy odzyskują swoje wkłady, a to co pozostaje z majątku spółki się dzieli pomiędzy nich w zależności od udziału w zyskach – podaje portal dla MSP – Biznes-Firma.pl

Jak widać, spółka cywilna jest bardzo specyficzną formą działalności i należy dobrze przemyśleć krok jakim jest wstąpienie w taką spółkę, gdyż ryzyko jakie z tym idzie jest spore, w porównaniu z innymi dostępnymi rodzajami spółek. Za to łatwość wejścia w taki układ oraz wystąpienia z niego niosą ze sobą szereg interesujących możliwości.