Potęga japońskiej motoryzacji
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

Motoryzacja japońska należy do jednych z najlepszych na świecie. Jej fenomen wiąże się z powojennym ?cudem gospodarczym? przełomu lat 60. i 70. Jednak droga do statusu gospodarczego mocarstwa była wyboista i miał początek jeszcze w połowie XIX w.

Symbolem japońskiego przemysłu motoryzacyjnego są takie marki jak: Nissan, Honda, Mazda, Mitsubishi oraz Toyota. Niektóre z nich liczą sobie już ponad 100 lat. Mitsubishi powstało już w roku 1870 jako część Mitsubishi Group i początkowo było związane z przemysłem lotniczym.
Po kryzysie związanym z II wojną światową, marki te odrodziły się w latach 50. XX wieku. W roku 1951 zaprezentowano pierwszy powojenny prototyp
Toyoty BJ, inspirowanej konstrukcją Jeepa.W roku 1996 zapoczątkowana została nowa generacja Toyoty Corolli =produkowanej zresztą z dużym sukcesem do dziś
Japończycy nie kopiują, ale wnoszą do motoryzacji wiele innowacji. To Subaru jako pierwszy koncern wprowadziło na szeroką skalę napęd na cztery koła oraz silnik rzędowy ustawiany poprzecznie do osi samochodu.

1 KOMENTARZ

Comments are closed.