Nocleg w Pradze
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

Miejscem często odwiedzanym przez turystów zagranicznych w tym również Polaków są Czechy .
Praga to miasto historii pełne zabytków z różnych okresów swej świetności. Do najbardziej atrakcyjnych i znanych zabytków czeskiej stolicy należą: Zamek na Hradczanach, Rynek Starego Miasta, Mala Strana, Josefov, Wyszehrad, Brama Prochowa, Most Karola, Klasztor Benedyktów, Klasztor Strahovski oraz Kaplica Betlejemska i inne.
Jednak aby to wszystko zobaczyć i poczuć tamtejszy klimat jeden dzień nie wystarczy. Pojawia się więc pytanie: gdzie nocować?.
Zapewne wszystkich ucieszy fakt, że hotele w Czechach odnowiono i otwarto na powrót już pod nowym, niepaństwowym szyldem, a prywatni właściciele postarali się o poprawę świadczonych usług.
W klasyfikacji hoteli obowiązuje system gwiazdkowy. W obrębie tej samej klasy ceny i standard usług bywają dość zróżnicowane. Opłaty za noclegi w miejscach często odwiedzanych przez turystów są dużo wyższe niż gdzie indziej. Śniadanie najczęściej wlicza się w koszt noclegu. Niemal wszystkie hotele dysponują restauracjami lub barami.
Niektóre nowo powstałe prywatne hoteliki przyjęły nazwę pensjonatów. Podobnie jak w przypadku hoteli, ceny i warunki w nich panujące są bardzo różne, ale potwierdza się też zasada, że dobry pensjonat może oferować znacznie tańsze noclegi, bardziej kameralną atmosferę i o wiele lepsze wyposażenie.
Na wielu czeskich domach, zobaczyć można tabliczki z napisami w języku czeskim: ubytování, ale częściej w niemieckim: Zimmer Frei, co oznacza, że gospodarze chętnie wynajmą pokój na noc. Kwatery prywatne są najlepsze dla osób podróżujących samotnie, ponieważ płaci się od osoby, a nie od pokoju. Są to z reguły lokale utrzymane w doskonałej czystości.
Tanie noclegi oferują schroniska młodzieżowe. Zaczynają powstawać (zwłaszcza w Pradze) schroniska prywatne, w których płaci się zazwyczaj bardzo mało, ale też oferta ogranicza się najczęściej do wolnego miejsca, gdzie można rozłożyć śpiwór.
Lepsze od schronisk młodzieżowych są schroniska studenckie, działające od czerwca do sierpnia w miastach uniwersyteckich.
W każdej większej miejscowości mieści się zwykle jeden lub dwa takie punkty, często wynajmowane przez przedsiębiorstwa na hotele robotnicze.
Najlepiej rezerwować nocleg wcześniej, Jeśli ktoś dotrze do bardziej ustronnego schroniska przed 18.00, może znaleźć wolne miejsce, ale na wszelki wypadek najlepiej nosić ze sobą namiot.