Części samochodowe – Piła
1 vote, 5.00 avg. rating (97% score)

Prądnica prądu stałego

Nie porzuciłem bloga, jak niektórzy zapewne przypuszczali. Po prostu z powodu studiów miałem ostatnio znacznie mniej czasu na rozwijanie swojej pasji. Jednakże dzisiaj wracam do regularnego pisania artykułów. W tym tekście przedstawią swoim szanownym czytelnikom prądnicę prądu stałego.
Jest to prądnica, jaka przetwarza energię mechaniczną na energię elektryczną. Prąd przez nią wytwarzany jest stały. Uważam, że jest ona jednym z najważniejszych rodzajów części samochodowej. Gdyby nie występowała w naszych pojazdach, mielibyśmy bardzo ograniczone możliwości.
Z czego się składa? Główną częścią jest niewątpliwie stojan, który ma charakter statyczny, czyli się nie rusza. Ponadto można zauważyć część ruchomą, jaką określamy mianem wirnika. To on służy do wytwarzania prądu elektrycznego. Porusza się w obrębie pola magnetycznego, które wywarzane jest przez magnes.
Niegdyś te prądnice stosowano w pojazdach do zasilania urządzeń elektrycznych. Jednakże z czasem zostały wyparte przez akumulatory. Mimo to, wciąż możemy je spotkać w niektórych starych modelach.